Jakże przydatny był mieszek. Wybraźmy sobie, że nie mamy kieszeni, bo nikt ich jeszcze nie wymyślił. Gdzie będziemy trzymać drobiazgi? Monety, klucz od latryny? W dużej sakwie nie będzie nam się chciało za każdym razem ich szukać. W sukurs przychodzą mieszki czyli małe sakieweczki. 
Mieszki wykonane były ze skóry, najczęściej miękkiej koziej, lub z materiału. Charakteryzuje je delikatność i rozciągliwość. Używane były w zasadzie od czasów prehistorycznych. 

Wszystkie mieszki możemy podzielić na dwie duże grupy: mieszki prostokątne oraz okrągłe. 
95% odnalezionych mieszków zamykanych było za pomocą zaciągania rzemyka przy górnej krawędzi, rzemyk służył również do mocowania mieszka na szyi lub przy pasie. 

Dylemat kaletnika: "z jednego czy z dwóch kawałków?". 
Mieszki można wykonywać z jednego kawałka materiału co ogranicza czas potrzebny na jego szycie, ale zwiększa zużycie materiału przez zwiększenie odpadów. Natomiast mieszki zszywane z kilku elementów są czasochłonne ale bardziej ekonomiczne. 

Zdobienie na koziej skórze jest w zasadzie niemożliwe, więc mieszki ozdabiane były ozdobnymi ściegami lub koralikami. 

Do brzegu! 

Chcieliśmy przedstawić nowość w naszej ofercie: inspirowane średniowiecznymi mieszki cięte z koła. 
Wykorzystaliśmy, jak dawniej, miękką skórę kozią oraz rzemyk do zaciągania. Jednak, żeby mieszek zachował kształt doszyliśmy na środku pas grubszej skóry. Takie rozwiązanie, jeśli stosowane w średniowieczu, nie zostało jeszcze odnalezione prez archeologów. 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.herbis.pl/Mieszek-z-kola-p185