Skóra jako materiał towarzyszy człowiekowi od jego najdawniejszych dziejów. W miarę jak rozwijała się technologia i myśl ludzka nauczono się przystosowywać surową skórę zwierząt do własnych potrzeb. 
Surowa skóra jest bardzo nietrwała, jako tkanka zwierzęca jest narażona na wszelkie procesy degradacyjne i rozkładu. 
Człowiek prehistoryczny oddzielał tłuszcz od skóry a następnie suszył ją, ugniatał kamieniami i żuł. Dzięki temu stawała się bardziej trwała i możliwa do formowania. 
Prawdopodobnie starożytni Hebrajczycy odkryli właściwośc garbników zawartych w korze różnych drzew, w ten sposób położono podwaliny pod sztukę garbowania skór, które stały się w starożytnym Egipcie materiałem niezwykle drogim i rozchwytywanym. 
Kolejnym krokiem milowym było odkrycie alternatywnych, chemicznych metod garbowania, przede wszystkim chromowego. Miało to miejsce w czasach rewolucji przemysłowej. 
Dziś garbarnie ofertują niezwykle szeroki wachlarz różnobarwnych skór wyprawionych na wiele sposobów.
W tym artykule chciałem opisać krótko skóry, które spotkać można w naszych wyrobach. 

1. Skóra bydlęca garbowana roślinnie. 

Jest to skóra garbowana metodami znanymi już od starożytności, czyli przy użyciu garbników zawartych w korze drzew. Dzięki temu użycie jej w rekonstrukcji historycznej jest jak najbardziej poprawne, stanowiła ona podstawę dla większości wyrobów skórzanych w średniowieczu. 
Garbowanie roślinne nadaje również skórze specyficzne właściwości, dzięki czemu istnieje możliwość jej formowania oraz zdobienia. Skóra taka ma otwarte pory, dzięki czemu chłonie wilgoć. Namoczona staje się plastyczna i zachowuje nadany jej kształt oraz tłoczenia. 

W naszym warsztacie wykonuje się z niej:

i inne. 

2. Skóra olejowa - Crazy Horse

Jest to skóra charakteryzjąca się bardzo wysoką wytrzymałością. Uzykuje się ją dzięki moczeniu skóry podczas procesu garbowania w gorących olejach. Nadaje to trwałości oraz charakterystycznego wyglądu lica, na którym można "rysować" a po przetarciu odzyskuje dawny wygląd. Oleje chronią również skórę przed chłonięciem wilgoci, nadają odporność na zanieczyszczenia i przetarcia. Ze względu na właściwości w naszym warsztacie wykonuje się z niej: 
jednym słowiem akcesoria narażone na zużycie i obciążenia. 

3. CD nastąpi